Rys historyczny Wychowankowie Wychowawcy Pedagog Aktualności
Brak wolnych miejsc
Rys historyczny

Państwowy Dom Dziecka powstał 1sierpnia 1949 roku. Mieścił się w byłym dworze zbudowanym w 1910 roku przez niemieckiego właściciela ziemskiego Hartmana, posiadacza majątku Trzemiętowo o powierzchni 240 ha. Był to budynek piętrowy, ładnie położony, otoczony drzewami, posiadał 1 ha parku i 1 ha drzew owocowych.

Po drugie wojnie światowej obiekt ten został przejęty od sióstr zakonnych Michalitek, które dzierżawiły gospodarstwo i prowadziły tu zakład wychowawczy dla dziewcząt. Dom został przejęty w bardzo złym stanie. Nie było mebli, brakowało naczyń, stan higieniczny domu dawał wiele do życzenia . W placówce przebywało 17 dziewczynek w wieku od 7 do17 lat, 5 przedszkolaków, 17 chłopców w wieku 17 lat.
Nie było również środków finansowych na prowadzenie domu, w magazynie było tylko 17 kg słoniny, trochę soli, kaszy jęczmiennej i mąki żytniej - zapis z kroniki.

Praca organizacyjna była bardzo trudna, najpoważniejszym brakiem był brak personelu.
Początkowo zgłosiły się tylko dwie panie do pracy w kuchni. Dopiero 1 września 1949r. przysłano na praktyki wychowawców. Od tego momentu w domu przebywali tylko chłopcy, przybyli z trzech różnych zakładów. Normalna praca zaczęła się 1 grudnia z chwilą gdy personel pedagogiczny (kierownik i dwóch wychowawców) i administracji był w komplecie. Patronat opiekuńczy nad zakładem objęły Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Solcu Kujawskim.

W 1954r. dyrektorem Państwowego Domu Dziecka w Trzemiętowie został p. Tadeusz Szymański, który kierował domem do 31 sierpnia 1991r. do momentu przejścia na emeryturę. Od 1 września 1954 dom stał się placówką koedukacyjną, przebywało w nim 20 dziewcząt i 30 chłopców.

W 1971r. po pożarze przeprowadzono kapitalny remont obiektu. Rozbudowano go i przystosowano do potrzeb wychowanków. W Trzemiętowie zawsze dbano o rozwój zainteresowań dzieci. Szczególną pasją wychowanków i ich opiekunów była turystyka.Od 1991 do 1993r dyrektorem domu była Maria Modrakowska.

Od 1993 r. domem dziecka kieruje dyrektor Mirosław Urbaczewski.


Dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Trzemiętowie, Gimnazjum w Sicienku, szkół zawodowych, średnich na terenie Bydgoszczy, w Karolewie,Wudzynie i Kotomierzu.

Dom Dziecka otoczony jest pięknym parkiem. Znajduje się tam boisko do gry w piłkę nożną, tenisa ziemnego i piłki siatkowej. Drzewostan stanowią drzewa liściaste: dęby, klony, jesiony. Park jest pielęgnowany przez ogrodnika. W parku znajduje się staw, który w 2000 roku był pogłębiony o oczyszczony.

Od 4 lutego 2009 r dom dziecka był placówką socjalizacyjną dla 30 wychowanków w grupie socjalizacyjnej , 10 w grupie usamodzielnienia a od listopada 2011 dla 14 wychowanków w samodzielnej grupie wychowawczej w Karolewie.
Z dniem 1 stycznia 2013r przekształcono powiatową jednostkę organizacyjną Dom Dziecka w Trzemiętowie w ten sposób, że utworzono Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Trzemiętowie oraz wyodrębniono placówki:

1. Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą nr 1 w Trzemiętowie.

2. Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą nr 2 w Karolewie.

3. Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą nr 3 w Karolewie.

Od 12.09.2013r CAPOW mieści się w Karolewie oraz od dnia 27.08.2013r. powstała Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 4 w Karolewie.


CAPOW W Karolewie

Karolewo 6
86-022 Dobrcz
Powiat Bydgoski
woj. Kujawsko-Pomorskie

tel./fax (0 52) 3201233

NIP 967-00-56-817

Dyrektor CAPOW :mgr Mirosław Urbaczewski
e-mail: sekretariat@domdziecka.lo.pl

 
Wykonanie i utrzymanie strony dzięki pomocy Logonet Sp. z o.o.